Davčna obravnava kriptovalut
Davčna obravnava dohodka, doseženega iz poslovanja z virtualnimi valutami, je odvisna od okoliščin posameznega primera. Odvisno od tega, kdo dosega dohodek (pravna oseba, fizična oseba, fizična oseba z dejavnostjo) in za kakšno vrsto dohodka gre (dohodek iz kreiranja virtualnih valut, iz kupovanja in prodajanja virtualnih valut, izplačilo drugega dohodka v virtualni valuti, plačilo za opravljeno storitev, … ).
Zakon o dogodnini – ZDoh-2
Fizična oseba:
- dobiček iz trgovanja z virtualnimi valutami je oproščen plačila dohodnine.
- dohodek dosežen z rudarjenjem kriptovalut je obdavčen kot drugi dohodek, v višini 25%. Višina dohodka se določi v eurih in se upošteva vrednost virtualne valute v evrih v času, ko je dohodek prejet. Napoved za odmero akontacije dohodnine od drugega dohodka vloži davčni zavezanec na Furs v petnajstih dneh od dneva prejema dohodka.
Samostojni podjetnik je obdavčen na podlagi doseženega dohodka iz opravljanja dejavnosti, in se obračuna enako kot druge dejavnosti.
Kdaj je potrebno pri trgovanju in rudarjenju registrirati dejavnost?
Splošni kriteriji, ki pri poslovanju z virtualnimi valutami (trgovanju in rudarjenju) kažejo na opravljanje dejavnosti:
1. večje število realiziranih naročil v obdobju enega leta,
2. trgovanje z namenom doseganja dobička na podlagi izkoriščanja kratkoročnih nihanj cen virtualnih valut na trgu (ne z namenom dolgoročne investicije), kar se kaže v znatnem številu trgovalnih dni (dnevi, ko so izvedena naročila) v obdobju enega leta,
3. večja vrednost realiziranih naročil v obdobju enega leta,
4. večja povprečna vrednost portfelja virtualnih valut v letu,
5. vlaganja ali uporaba namenske opreme in drugih sredstev za opravljanje dejavnosti, informacij, znanj ter tehnologij,
6. obstoj organizacijske strukture in delitve dela med več oseb, z namenom doseganja skupnega cilja.
Če posameznik doseže določen obseg in način poslovanja in izpolnjuje zgoraj navedene kriterije, mora ta registrirati ustrezno dejavnost.
Pripomniti je treba, da se izpolnjenost teh pogojev presoja po sami vsebini in v vsakem konkretnem primeru posebej.
Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb – ZDDPO-2
Po Zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2) je davčna osnova za davek rezidenta in nerezidenta za dejavnost oziroma posle v poslovni enoti ali preko poslovne enote v Sloveniji, dobiček, ki se ugotovi v skladu z določbami ZDDPO-2 (prvi odstavek 12. člena).
Zakona o davku na dodano vrednost -ZDDV1
Provizija oz. plačilo za storitev menjave običajnih valute za enoto katerekoli virtualne valute ali obratno je oproščena plačila DDV v skladu s 4. d) točko 44. člena ZDDV-1.
Rudarjenje virtualnih valut je transakcija, ki ni predmet DDV. Rudarjenje virtualnih valut nima določenih strank, nove virtualne valute samodejno ustvari omrežje.
Tudi potrjevanje transakcij, ki jih opravijo rudarji med rudarjenjem virtualnih valut za nagrado v obliki provizije, ne predstavljajo storitve, ki bi bila predmet DDV.
Od nabave programske in strojne opreme za rudarjenje virtualnih valut praviloma ni pravice do odbitka DDV.
Pravica do dobitka DDV bi bila le v primerih, ko bi bilo potrjevanje transakcij z virtualnimi valutami lahko oproščeno plačila DDV na podlagi 4. c) točke 44. člena ZDDV-1 in bi bilo potrjevanje transakcij opravljeno naročnikom s sedežem zunaj Unije.
Storitve, povezane s posredovanjem menjalnih platform, ki delujejo kot posredniki, so obdavčene z DDV.
Storitve elektronskih denarnic, opravljene za plačilo, so oproščene plačila DDV na podlagi 4. d) točke 44. člena ZDDV-1.
Obravnava kriptografskih tokenov (žetonov) z vidika DDV
Če start-up podjetje zgolj izda kriptografski žeton, ko še ni znano, za katere produkte in storitve ga bo mogoče v bodoče zamenjati, pogoj neposredne povezave med opravljeno storitvijo in prejeto protivrednostjo še ni izpolnjen in zato transakcija izdaje žetona ni predmet DDV.
Ko pa se bo kriptografski žeton uporabljal za plačevanje posameznih produktov in storitev, pa bodo te transakcije predmet DDV (glede na naravo dobave blaga ali storitev bodo obdavčene s predpisano davčno stopnjo ali oproščene plačila DDV).
Če pa je v izdane žetone že vgrajena določena funkcionalnost, kar pomeni, da podporniki z nakupom žetonov pridobijo možnost uporabe izdelka oz. storitve oz. lahko imajo značaj vrednostnega papirja, ki prinaša vlagateljem nek donos ali pa imajo celo hibriden značaj (funkcionalnost in značaj vrednostnega papirja) ter je v tem kontekstu mogoče opredeliti neposredno povezavo med opravljeno storitvijo in prejetim plačilom, pa je transakcija z žetonom predmet obdavčitve z DDV, pri čemer je obdavčitev odvisna od vsebine posameznega žetona in se presoja od primera do primera.
Kriptografski žetoni in davčno potrjevanje računov
Zakon o davčnem potrjevanju računov – ZDavPR določa obveznost davčnega potrjevanja računov, ki jih zavezanci izdajo v skladu s predpisi, ki urejajo davek na dodano vrednost, in za katere prejmejo plačilo v eni izmed oblik gotovine, kot je opredeljena v ZDavPR.
V skladu s 4.točko ZDavPR se kot plačilo z gotovino šteje vsako plačilo, ki ni neposredno nakazilo s transakcijskega računa kupca na transakcijski račun prodajalca, in torej tudi plačilo s kriptografskim žetonom ali drugo virtualno valuto.
Davčna obravnava z vidika Zakona o davku na finančne storitve – ZDFS
Finančne storitve, oproščene plačila DDV, so v skladu z ZDFS obdavčene z davkom na finančne storitve (DFS). Na podlagi d) točki 3. člena ZDFS pa so predmet obdavčitve z DFS tudi transakcije, vključno s posredovanjem, v zvezi z valuto, bankovci in kovanci, ki so zakonito plačilno sredstvo. V skladu s 6. členom ZDFS je davčna osnova nadomestilo (provizija), ki ga je davčni zavezanec prejel kot plačilo v zvezi z opravljeno finančno storitvijo. Določba d) točke 3. člena ZDFS se sicer nanaša na zakonito plačilno sredstvo, vendar pa je treba to določbo razlagati glede na določbo 4.d) točke 44. člena ZDDV-1, kot izhaja iz obrazložitve člena 135(1)(e) Direktive o DDV v zadevi C-264/14. ZDFS namreč določa obveznost plačevanja DFS za finančne storitve, ki so po zakonu, ki ureja sistem DDV, oproščene plačila DDV.
VIR: FURS